Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2024-10-24   Atradimai prof. Antano Tylos asmeninėje bibliotekoje
 
 

Spalio 28 dieną minime vieno iškiliausių Lietuvos istorikų profesoriaus Antano Tylos (1929–2018) 95-ąsias gimimo metines. Šiai progai paminėti Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje paruošta atnaujinta ekspozicija „Profesoriaus Antano Tylos asmeninės bibliotekos atodangos“.

Parodoje atskleidžiama įspūdinga A. Tylos asmeninės bibliotekos ir jo sukauptų dokumentų kolekcija, kuri ne tik liudija jo mokslinę veiklą, bet ir suteikia unikalią galimybę pažinti mokslininką kaip žmogų bei kūrėją.

Parodoje dokumentai iš asmeninės prof. A. Tylos bibliotekos

Pirmosios asmeninės bibliotekos knygos

Parodoje eksponuojamos pirmosios prof. A. Tylos asmeninės bibliotekos knygos, kurios pradėtos rinkti jo brolio Kazio Tylos iniciatyva. Tarp jų – tokie klasikiniai leidiniai kaip Vaižganto „Pragiedruliai“ (1942 m.) bei Jacko Londono „Jūros vilkas“ (1930 m.). Šios knygos ne tik liudija ankstyvąjį šeimos domėjimąsi literatūra, bet ir atspindi laikotarpį iki 1940 metų, kai Lietuva susidūrė su istoriniais lūžiais.

Brolių Kazio ir Povilo pradėtą kolekciją vėliau papildė pats A.Tyla, įsigydamas tokius leidinius kaip Akiro „Anykščiai“ (1928 m.), Viljo Sarajos „Išpirktasis kraštas“ (1943 m.) ir Balio Sruogos „Lietuvių liaudies dainų rinktinė“ (1949 m.).

Asmeninės bibliotekos kolekcijoje taip pat yra išlikęs įrašas Prano Vaičaičio „Rinktinėje“ (1956 m.), kuriame A. Tyla pažymi savo Vilniaus universitete studijų pabaigą: „Šiandien išlaikiau paskutinį valstybinį – Lietuvos istorijos – egzaminą ir tuo užbaigiau Universitetą, kuriame penkius metus sėmiausi žinias. Tuos penkius metus jaučiu savyje kaip gurkšnį gaivinančio (gyvenimo) vandens. Šis vanduo įsiliejo į kraują ir niekad neišnyks, kaip neišnyksta vaisius ant sveiko ir apvaisinto medžio žiedo“.

Dienoraščiai ir literatūrinė veikla

Profesorius A. Tyla buvo ne tik istorikas, bet ir literatas. Jo asmeninėje bibliotekoje saugomi ranka rašyti eilėraščių sąsiuviniai, tarp kurių pirmieji eilėraščiai užrašyti dar 1947 m. Šią poeziją, kurios dauguma kūrinių niekada nebuvo publikuoti, atrado Viešosios bibliotekos savanorė Edita Stiklinskaitė.

Parodoje taip pat eksponuojami profesoriaus dienoraščiai, kurie apima laikotarpį nuo 1949 m. iki 2013 m. Šie dokumentai atskleidžia A. Tylos vidinius išgyvenimus ir jo kasdienės veiklos refleksijas.

Ypatingą reikšmę turi profesoriaus užrašai apie lietuviškos spaudos draudimo laikotarpį ir knygnešių veiklą. A. Tyla daug dėmesio skyrė Garšvių knygnešių draugijos tyrinėjimui, surinkdamas daugybę nepublikuotų rankraščių bei istoriškai vertingų dokumentų, kurie toliau gali būti naudojami moksliniuose tyrimuose.

Parodoje nepublikuoti A. Tylos rankraščiai

Knygos su dedikacijomis

Profesoriaus bibliotekoje yra sukaupta šimtai knygų su žymių žmonių autografais, dedikacijomis ir įrašais, tarp jų ir iš Anykščių krašto kilusios rašytojos Jurgos Žąsinaitės dovanota knyga „Azuritijos kardinolai“ (2017 m.), kurioje gausu ranka rašytų profesoriaus pastabų.

Šie radiniai suteikia unikalią galimybę pažvelgti į mokslininko asmeninį santykį su lietuvių literatūra bei jo kūrybinę mintį. Viename tekste 2017 m. spalio 2 d. profesorius rašė: „Istorijos rašymas niekada nesustoja ir niekada nesibaigia. Mums duotame laike mes kiekvienas norėdami ar nenorėdami kuriame arba rašome žmonijos istoriją, kartais nelabai kreipdami dėmesio ar plunksna dažoma į tikrai tos spalvos rašalą, kuriuo rašoma įprastas pagal mūsų moralinius principus gyvenimo naratyvas“.

Nepublikuoti rankraščiai

Svarbią vietą profesoriaus bibliotekoje užima jo surinkta medžiaga apie lietuviškos spaudos draudimo laikotarpį. Tarp jo palikimo yra nepublikuoti rankraščiai apie Garšvių knygnešių draugijos veiklą bei brošiūrėlė „Maldos taikai išprašyti“ (1916 m.), kurią spausdinimui parengė knygnešys Jurgis Bielinis.

Taip pat tarp nepublikuotų rankraščių – Ipolito Ūdros prisiminimai, kuriuose rašoma apie knygnešio J. Bielinio veiklą ir minėtos brošiūros atsiradimą. Profesorius reikšmingai prisidėjo prie lietuviškosios spaudos draudimo istorijos tyrinėjimo.

Jo surinkta medžiaga, žmonių atsiminimai bei išlikę archyviniai dokumentai turi didelę reikšmę tęsiant paieškas informacijos apie knygnešių veiklą.

Prof. A. Tylos asmeninėje bibliotekoje rankraščiai apie Garšvių knygnešių draugiją

A. Tylos mokslo ir visuomeninė veikla

Prof. A. Tyla buvo reikšminga figūra ne tik moksliniuose tyrimuose, bet ir visuomeniniame gyvenime. Jis buvo Lietuvos mokslų akademijos narys, Vytauto Didžiojo universiteto Istorijos katedros įkūrėjas, taip pat dalyvavo įvairiose mokslinėse ir visuomeninėse organizacijose.

Už nuopelnus Lietuvai jam buvo suteikti aukšti valstybiniai apdovanojimai, įskaitant Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordiną bei Komandoro kryžių.

Po profesoriaus mirties, jo sukaupta asmeninė biblioteka – daugiau nei keturi tūkstančiai knygų ir keli šimtai rankraščių – buvo perduoti Anykščių L. ir S. Didžiulių viešajai bibliotekai.

Parodoje eksponuojami prof. A. Tylos  mokslo metų dokumentai

Prof. A. Tylos asmeninės bibliotekos tyrinėjimai ir atradimai liudija ne tik jo, kaip mokslininko, gilumą, bet ir jo asmeninę kūrybą bei meilę literatūrai. Ši biblioteka – tai neįkainojama kultūrinė ir istorinė vertybė, iš kurios gali semtis įkvėpimo tiek dabarties, tiek ateities istorikai ir tyrinėtojai.

Audronė BEREZAUSKIENĖ

 
 
    Atgal...