2021-06-24 Šeimos išsaugotas paminklas primena birželį prieš 80 metų
Šiemet birželio 23 d. sukako 80 metų nuo ginkluoto tautinio sukilimo, užbaigusio pirmąją sovietinę okupaciją, pradžios. Lietuvos vyrai tuo metu tikėjo, kad galės sugrąžinti Lietuvai nepriklausomybę. Ne išimtis buvo ir Kurklių krašto vyrai.
Vilniaus Anykštėnų Sambūrio narė Vida Mičiudienė saugo savo dėdės Alfonso Jankausko prisiminimus apie jo tėvo Mykolo Jankausko žūtį bei Birželio sukilimo įvykius Kurkliuose. Tų prisiminimų fragmentas buvo publikuotas laikraštyje „Tremtinys“ 1991 m. liepą.
Šioje publikacijoje minimas ir kitas žuvęs Kurklių krašto Birželio sukilimo dalyvis Jurgis Biliūnas – tai Vilniaus Anykštėnų Sambūrio nario, rašytojo Jono Biliūno giminaičio Vytauto Biliūno brolis. Birželio 23 d. sukilimo metu Kurkliuose žuvę 6 šio krašto sukilėliai yra palaidoti Kurklių kapinėse, o Juozas Žvirblis dingo be žinios.
Prisimenant sukilėlius, šiemet birželio 19 d. Užunvėžių bažnyčioje buvo laikomos Šv. Mišios, kuriose dalyvavo Mykolo Jankausko anūkės, kiti artimieji, be žinios dingusio sukilimo dalyvio Juozo Žvirblio brolio sūnus Balys Žvirblis.
Sukilėliai buvo prisiminti Kurklių kapinėse bei Dembuvkos kaime, kur buvo Mykolo Jankausko tėvonija bei šeimos ūkis.
Jo žmona Ona žuvusiam vyrui atminti suorganizavo paminklą ir planavo jį pastatyti Kurklių kapinėse prie kapo. Tačiau užėjus antrajai sovietų okupacijai, teko atsisakyti taip pagerbti sukilimo dalyvį vyrą Mykolą, nes ant paminklo su Kryžiumi jau buvo iškalti žodžiai: „A+A / LIETUVOS PARTIZANAS / MYKOLUI JANKAUSKUI ATMINTI / ŽUVO KURKLIŲ MIEST. / 1941-VI-23 / UŽ TĖVŲ ŽEMĘ LAISVĘ IR TIKYBĄ“.
Paminklas su tokiu užrašu kėlė realų pavojų daugeliui žuvusiojo Mykolo artimųjų. Tai aiškiai suprasdama, Ona Jankauskienė jį pastatė savo sodybos teritorijoje ir nuolat kruopščiai moliu užlygindavo įrašą, taip slėpdama natūraliai vis lendančias į paviršių teksto raides. O kartais, „darydamos tvarką“, tą molį vis nukrapštinėdavo sodyboje vasarojusios anūkės.
Pasakoja Vida Mičiudienė:
„Mano bobutei Onai Jankauskienei-Baškauskienei šis užrašas ant jos sodyboje stovinčio kryžiaus vis kėlė didelį nerimą. Mums, pas ją vasaras praleidžiantiems anūkams, nelabai norėdavo pasakoti, suvažiavę iš visur dar pradėsim aiškinti tiems kam nereikia. Kaip prisimenu raidės būdavo aplipdytos, užtrintos moliu. Kai vasaros karštis jį išdžiovindavo, sutrūkinėjusią plutą man patikdavo su vinim nulupinėti. Po nakties užrašas ir vėl būdavo užtrintas. Nelabai aiškinausi, kas tai daro. Vėliau supratau, kad bobutė tokiu būdu išsaugojo kryžių. Cementinis skiedinys gal būtų raides paslėpęs galutinai, bet molis čia tiko geriausiai“.
Be galo svarbu, kad dabar šį paminklą, papuoštą trispalvę, aplanko iš anksto numatę ar atsitiktinai užklydę mokinai, kraštotyrininkai.
Prie paminklo prieš 80 metų žuvusiam sukilėliui – Mykolo Jankausko anūkės: Vida Mičiudienė, Violeta Kiselienė ir Vita Lackuvienė, kitoje pusėje – anūkė Virginija Jankauskaitė.
Rugpjūčio 27-ąją Andrioniškio miestelyje vyks andrioniškiečių suvažiavimas „Sugrįžkim tėviškėn savon…“ Renginys prasidės 13 val. 30 min. Andrioniškio Šv. Petro ir Povilo bažnyčioje Šv. Mišiomis, vėliau vyks koncertas, įvairios veiklos ir pramogos.
2022 m. liepos 22–24 dienomis Anykščiuose vyks Miesto šventė „Laimės žiburio miesto švytėjimas“ ir Pasaulio anykštėnų 10-asis suvažiavimas. Plačiau apie šventinę programą – mūsų svetainės skiltyje „Perspektyva“.
Liepos 16-ąją, šeštadienį, 22 val. jau 34-ąjį kartą anykštėnai rinksis prie Puntuko paminėti didį žygdarbį – Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį per Atlantą. Vakaro programoje pasirodys autorinių dainų kūrėja ir atlikėja iš Rokiškio Vilija Radvilė ir violončelininkė Kornelija Petkutė, kurios paruošusios melodingų, lyriškų ir jausmingų dainų programą „Ilgesys“, lydimą gitaros ir violončelės garsų. Renginyje taip pat pasirodys kanklių ansamblis „Laumakė“ (vadovė Asta Motuzienė), Anykščių kultūros centro pramoginės muzikos grupė „Puella“ (vadovė Rūta Aglinskienė) bei savo nuostabiais šokiais užburs merginų tautinių šokių kolektyvas „Vija“. Autobusas į šventės vietą išvyksta 21 val. nuo Anykščių bažnyčios.
Anykščių sakralinio meno centre (Vilniaus g. 11, Anykščiai) nuo gegužės 2 d. iki birželio 30 d. veikia fotografijos ir fotografikos paroda „Domicelė Tarabildienė. Kita kūrybos pusė“, skirta iš Anykščių krašto kilusios menininkės 110-osioms gimimo metinėms. Parodoje eksponuojami D. Tarabildienės kūriniai, saugomi Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje.
Anykščių koplyčioje – Pasaulio anykštėnų kūrybos centre 2022 m. gegužės 3 d. atidaryta ir visą mėnesį veikia jungtinė menininkų paroda-pardavimas, skirta paremti Ukrainą. Visos lėšos, gautos už menininkų paaukotus ar dovanotus kūrinius, keliauja į Ukrainos paramos fondus. Plačiau apie parodą – mūsų svetainės skiltyje „Veiklos vaisiai“.
Vilniaus Anykštėnų Sambūrio Taryba kviečia bičiulius į generolo Jono Andriškevičiaus knygos (studijos) „Atakos pradžia – „Č“ pristatymą, kuris vyks 2022 m. gegužės 19 d., ketvirtadienį, 17 val. Vilniaus įgulos karininkų ramovės (Pamėnkalnio g. 13, Vilnius)4-ojoje salėje.