Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2012-06-25   Pro memoria. Mokytoja ir muziejininkė Bronė Kazokaitienė
 
 

Birželio 23-ąją, eidama 98-uosius metus, Vilniuje mirė mokytoja ir muziejininkė Bronė Pavilonytė-KAZOKAITIENĖ (1915-2012).

A+A Bronė KazokaitienėSulaukusi gilios senatvės, ji buvo likusi paskutinioji Antano Žukausko-Vienuolio (1882-1957) dukterėčia – rašytojo sesers Konstancijos Žukauskaitės-Pavilonienės (1885-1970) ir jos vyro Juozo Pavilonio dukra.

Gimusi 1915 m. kovo 25-ąją ir užaugusi Anykščiuose, kur jos tėvai centrinėje aikštėje turėjo dviejų aukštų viešbutį, Bronė baigė mokytojų seminariją ir ilgą laiką dirbo Anykščių progimnazijoje, paskui gimnazijoje piešimo ir darbų mokytoja. Sukūrusi šeimą, su vyru agronomu Feliksu Kazokaičiu ji užaugino sūnų Vytautą.

Po Antrojo pasaulinio karo Paviloniai ir Kazokaičiai liko be pastogės, kai 1944-ųjų vasarą Anykščių centras virto griuvėsiais. Nuo 1947 m. abi šeimos prisiglaudė ir iki 1966-ųjų gyveno A. Vienuolio namuose, B. Kazokaitienė dirbo Antano Baranausko klėtelės-muziejaus ekskursijų vadove. 1957-ųjų rugpjūčio 17-ąją Bronė buvo šalia savo dėdės rašytojo, kai jis baigė savo žemiškąją kelionę. Netrukus po to B. Kazokaitienė trumpai ir laikinai ėjo muziejaus vedėjos pareigas, mat ir A. Vienuolis labai norėjęs, kad dukterėčia perimtų jo rūpestį ir toliau saugotų giminės kultūrinius ženklus.

1966-aisiais gavusi butą Anykščiuose ir ten persikėlusi, B. Kazokaitienė iki gyvenimo pabaigos globojo savo senutę motiną, o pati senatvę praleido Vilniuje pas sūnų. Kiek leido jėgos, ji rūpinosi Baranauskų ir Žukauskų giminės tradicijomis, dalyvavo renginiuose ir skatino burtis šios giminės atstovus, paliko prisiminimų apie savo dėdę ir XX a. vidurio Anykščių kultūrinę veiklą.

Birželio 25-ąją artimieji ir muziejininkai palydėjo B. Kazokaitienę į paskutiniąją kelionę į jos gimtuosius Anykščius. Ji palaidota giminės kape šalia savo tėvų ir anksčiau mirusio vyro, čia pat, šalia, ir jos prosenelių – poeto ir vyskupo Antano Baranausko tėvų kapas.

Orus Bronės Kazokaitienės atkaklumas, saugant giminės moralines vertybes, pagarba protėviams ir pasiaukojimas vardan jų atminimo išliks įkvepiančiu pavyzdžiu ir Baranauskų-Žukauskų giminei, ir Anykščių krašto muziejininkams.

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus

 
 
    Atgal...